TWIKS jako partner od sierpnia 2024 realizuje projekt Kierunek samodzielność.
Liderem projektu jest Gmina Miasto Szczecin. Jesteśmy odpowiedzialni za szkolenia i wsparcie grupowe dla młodzieży i mentorów – opiekunów. Tu także poszukujemy chętne osoby, które chciały by się podjąć wyzwania i wziąć pod swoje skrzydła młodego człowieka i pomóc mu wejść w dorosłość. Co oznacza wziąć pod skrzydła? Jakie to zobowiązanie? Ile czasu trzeba będzie poświęcić? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każda osoba ma inne potrzeby, różne wyzwania. Czasami wystarczy wyjaśnić nastolatkowi, jak załatwia się proste sprawy w urzędzie, umawia wizytę u lekarza, czasami konieczne jest asystowanie w załatwieniu sprawy, z uwagi na wysoki poziom lęku młodego… A lęki bywają różne z uwagi na trudne doświadczenia z okresu wczesnego dzieciństwa, zerwane więzi i utracone zaufanie do dorosłego człowieka, do rodzica… Dzieci z pieczy zastępczych mają przeróżne doświadczenia i różnie sobie z nimi poradziły. Ale spokojnie, nie oznacza to że musisz być zaraz psychologiem – w projekcie mamy zapewniony zespół specjalistów takich jak psycholog, terapeuta, psychotraumatolog, prawnik, doradca zawodowy. Oni posiadają kwalifikacje i kompetencje, aby świadczyć fachową pomoc. Zadaniem mentora jest towarzyszenie, bycie przyjacielem, który będzie obok wspierać w podejmowaniu decyzji, realizacji celów w oparciu o stworzony plan działania – będzie on zawierać najważniejsze punkty dla młodego, aby mógł rozwinąć skrzydła i bezpiecznie odlecieć z gniazda.
W życiu każdego człowieka ważne jest posiadanie bliskiej osoby, z którą można porozmawiać, nawet o drobnych sprawach, albo takiej która w nas wierzy. Wiadomo, młodzież czasami woli pogadać o tych rzeczach między sobą. Ale, postać mentora-dorosłego człowieka jest trochę jak taka latarnia, która stoi stabilnie z boku i oświeca drogę, zwłaszcza wtedy, kiedy młody gdzieś zabłądzi. A młodość lubi błądzić, lubi doświadczać nowych rzeczy… Choć tu czasami może się zdarzyć, że do tego błądzenia i odkrywania rzeczywistości trzeba będzie motywować i pokazywać, że życie jest bezpieczne i może być najzwyczajniej fajne, ciekawe, dające możliwości….
Do tego potrzebujemy właśnie Ciebie mentorze – towarzysza podróży w dorosłość – nie oceniającym, nie krytykującym, ale motywującym i zachęcającym.
ZAŁĄCZNIK 4 DO REGULAMINU.docx